Dzisiaj jest Światowy Dzień Mózgu: 18.03

Kości z laboratorium07.04.2010

autor: Katarzyna Szatkowska
słowa kluczowe: inżynieria tkankowa, kości

Naukowcom udało się po raz pierwszy wyhodować żywą ludzką kość. Dokonała tego grupa dr Gordan Vunjak-Novakovic z Columbia University.

Trójwymiarowe obrazy części kości szczęki pozwoliły specjalnej maszynie stworzyć rusztowanie, będące jej dokładną repliką (z oczyszczonego materiału kostnego). Następnie do owego rusztowania wprowadzono żywe, wyizolowane ze szpiku kostnego komórki, a całość umieszczono w bioreaktorze o dokładnie takim samym kształcie. Doprowadzano do niego składniki odżywcze, tlen, hormony i inne niezbędne substancje, które pozwoliły na wytworzenie kości. Według Dr Vunjak-Novakovic komórki nie widzą różnicy między ciałem człowieka a kulturą, jeśli otrzymują odpowiednie sygnały chemiczne. Klucz do sukcesu leży w umiejętnym ich imitowaniu.

Kości na zamówienie mają wiele potencjalnych zastosowań w medycynie regeneracyjnej. Ich ogromną zaletą jest to, że mogą być dokładnie takiego samego rozmiaru i kształtu jak zastępowana kość oraz to, że ze względu na biokompatybilność z organizmem biorcy nie są odrzucane. Standardowe implanty, pochodzące od dawcy lub wykonywane z tytanu często wywołują odpowiedź immunologiczną biorcy.

Sztuczne kości są w chwili obecnej testowane na zwierzętach, ale przewiduje się, że w ciągu najbliższej dekady powinny być dostępne dla pacjentów. Komercjalizacją odkrycia zainteresowanych jest już wielu inwestorów. Inżynieria komórkowa wydaje się obiecującym przedsięwzięciem, szczególnie w dobie starzejących się społeczeństw.

Źródło:

 

  • http://www.nytimes.com/2010/03/28/health/research/28novelties.html

 

ISSN 1689-7730