Dieta w grzybicy07.10.2010

autor: Katarzyna Szatkowska
słowa kluczowe: grzybica, żywność, dieta

Występowanie infekcji grzybowych  jest w dzisiejszych czasach częstsze niż kiedykolwiek. Składa się na to kilka powodów. Przede wszystkim żyjemy dłużej, a starszy wiek i związana z tym obniżona odporność sprzyja rozwojowi grzybów. Poza tym powszechnie stosowane terapie antybiotykowe eliminują nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale również pożyteczne bakterie, które kontrolują ilość grzybów.

Najbardziej rozpowszechnionymi grzybami atakującymi ludzki układ pokarmowy, stopy, usta czy organy płciowe są patogeny z rodzaju Candida. Rozwój grzybni jest uzależniony od odpowiedniego (niskiego) pH i dostępu cukrów. Z tego powodu właściwa dieta jest niezwykle istotna w leczeniu infekcji grzybowych.

Jej podstawą jest eliminacja cukrów prostych, czyli substancji, którymi żywi się grzyb. Powinna opierać się na dużej ilości świeżych warzyw, które nie tylko zawierają wiele witamin i substancji mineralnych, ale są w stanie absorbować mykotoksyny (substancje trujące wydzielane przez grzyby).

Dzienna podaż kalorii w 30% powinna pochodzić z białek, 60-65% z węglowodanów a 20-25% z tłuszczów – szczególnie nienasyconych.

Z diety przeciwgrzybiczej należy wyłączyć przede wszystkim rafinowane cukry i miód. Jako substytut polecany jest ksylitol ponieważ nie tylko doskonale nadaje się do pieczenia i gotowania, ale także posiada antygrzybicze właściwości. Ze względu na zawartość cukrów prostych również owoce (z wyjątkiem zielonych jabłek, jagód, grejpfrutów, cytryn i awokado) i soki owocowe powinny zostać wyeliminowane z jadłospisów pacjentów cierpiących na grzybicę. Ponadto należy unikać pieczywa, alkoholu, serów pleśniowych (produkuje się je z zastosowaniem drożdży!), białego ryżu, makaronów, krakersów i innych produktów z białej mąki, kawy, czarnej herbaty oraz ze względu na niskie pH: kiszonek i octu w różnych postaciach (ketchup, musztarda, chrzan, dressingi sałatkowe, oliwki, marynowane warzywa).

Mocno polecane jest natomiast jedzenie jogurtów i produktów probiotycznych zawierających przyjazne bakterie, pomagające odzyskać naturalną mikroflorę sprzyjającą eliminacji patogenów grzybowych. Można również spożywać mięso i owoce morza oraz pić ziołowe herbaty.

Śniadanie lub kolacja w diecie przeciwgrzybicznej może składać się z jajek w różnej postaci, szynki, warzyw, soków warzywnych, mleka, jogurtu, orzechów. ‑­

Na obiad można spożywać dowolne mięsa i ryby, smażone, gotowane, grillowane, doprawione ulubionymi ziołami i przyprawami, w akompaniamencie z sałatkami lub gotowanymi, bądź pieczonymi warzywami (wyjątek stanowią ziemniaki ze względu na zawartość skrobi) oraz pełnoziarnistymi zbożami (np. brązowy ryż).

Opisana dieta może powodować utratę wagi. Wynika to z faktu ograniczenia rafinowanych produktów zbożowych i cukrów prostych. W wielu przypadkach może to być pożądanym skutkiem ubocznym. Osoby nie planujące chudnąć nie powinny się jednak obawiać. Organizm jest w stanie ustalić idealną dla niego wagę poniżej której nie będzie „schodził”. Poza tym podaż tłuszczów w diecie może być łatwo regulowana poprzez stosowanie różnych technik kulinarnych (smażenie - gotowanie/pieczenie; dodawanie oliwy do sałatek - unikanie dodawania nadmiernej ilości tłuszczów).

Warto mieć również świadomość, że w pierwszym tygodniu stosowania diety mogą pojawić się symptomy grypopodobne. Ograniczenie cukrów oznacza dosłownie „głodzenie grzybów na śmierć”. Na początku patogeny będą próbowały za wszelką cenę przeżyć i wydzielać w tym celu toksyny. Po kilku dniach objawy te powinny jednak ustąpić, a pacjent zacząć czuć się lepiej.

Powiązane tematy: Kandydoza - leczenie, Ciekawy przypadek Becky Jones

Literatura:

  1. http://www.thecandidadiet.com/
  2. http://healthtruth.reachlocal.net/209.php
  3. http://www.lef.org/protocols/infections/fungal_infections_candida_01.htm
  4. http://www.autismresourceconnection.com/documents/AntiFungals%20and%20Probiotics.pdf

ISSN 1689-7730