Czym się różni grypa świńska od ludzkiej?07.03.2011

autor: Marcin Sajek
słowa kluczowe: grypa, wirus

W ostatnich latach o grypie można było usłyszeć bardzo dużo. Pojawiała się grypa „ptasia”, potem „świńska” i ich „ludzkie” odmiany. Co je wszystkie różni, co daje możliwość przełamania bariery międzygatunkowej?

Kluczową rolę w infekcji wirusem grypy typu A odgrywa wiązanie się wirusa do receptorów na powierzchni komórek gospodarza. Uczestniczy w nim białko hemaglutynina (HA), wiążąca się z kwasem sjalowym na powierzchni komórki. Wirusy ptasie zwykle wiążą się do komórek, w których cząsteczki kwasu sjalowego są połączone z cząsteczką galaktozy wiązaniami α2-3; ludzkie α2-6, a świńskie- obydwoma typami wiązań. Grupa naukowców z Utrechtu postanowiła sprawdzić jaka jest różnica w budowie hemaglutyniny świńskiego wirusa grypy typu A i wirusa ludzkiego pochodzącego od świńskiego. Oba białka różnią się 26 pozycjami aminokwasowymi. Testy wiązania do receptorów ujawniły dwie kluczowe różnice- w pozycji 200 i 227. Wirus ludzki posiadał w w/w pozycjach  kolejno treoninę i kwas glutaminowy (w wersji świńskiej w obu pozycjach występuje alanina). Takie substytucje mogą wpływać na układ wiązań wodorowych w samym białku oraz pomiędzy białkiem a receptorem. Nie wyjaśnia to wprawdzie dlaczego jeden wirus jest w stanie infekować ludzi i rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka, ale może być istotnym elementem tej wymagającej rozwiązania, niezwykle ważnej zagadki.

Powiązane tematy: Co oznacza H i N, Produkcja szczepionek przeciw grypie

Literatura

  • de Vries RP, de Vries E, Moore KS, Rigter A, Rottier PJM, de Haan CAM; Only Two Residues Are Responsible for the Dramatic Difference in Receptor Binding between Swine and New Pandemic H1 Hemagglutinin; Journal of Biological Chemistry; 2011; 286 (7): 5868-5875

ISSN 1689-7730