Testy polskiego robota kardiochirurgicznego zakończone sukcesem07.03.2009

autor: Milena Pietrzykowska
słowa kluczowe: serce, robot

Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem robota kardiochirurgicznego o nazwie Robin Heart zostały przeprowadzone 21 i 22 stycznia bieżącego roku na sali operacyjnej Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Debiut nowego urządzenia zakończył się powodzeniem.

Projekt stworzenia robota kardiochirurgicznego prowadzony jest od 2000 roku przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jest to unikatowa na skalę europejską inicjatywa, której celem jest stworzenie różnych modeli i prototypów robota przy wykorzystaniu wielu rozwiązań konstrukcyjnych i metod sterowania. W robocie Robin Heart posłużono się strukturą segmentową umożliwiającą zestawienie różnych jednostek sprzętowych do rozmaitych typów operacji. W czasie testowych operacji lekarze i konstruktorzy urządzenia poddali weryfikacji prawie wszystkie prototypowe modele ramion narzędziowych robota, służące m.in. do sterowania położeniem toru wizyjnego.

Pacjentkami były świnie domowe. Pierwsza z przeprowadzonych operacji dotyczyła usunięcia woreczka żółciowego. Druga była zabiegiem na otwartym sercu, z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, mającym na celu naprawę zastawki trójdzielnej (mitralnej). Jednak konstruktorzy planują, że Robin Heart będzie wykorzystywany nie tylko do zabiegów kardiochirurgicznych, ale do operowania wszystkich tkanek miękkich.

Testowanie polskiego robota przebiegło pomyślnie. Przeprowadzone zabiegi pozwoliły dać twórcom urządzenia szeroki pogląd na jego możliwości, wady i zalety. To pierwsze próby operowania żywych organizmów przy pomocy Robin Heart'a, gdyż do tej pory był on sprawdzany jedynie w wirtualnej sali operacyjnej i w warunkach laboratoryjnych - na wypreparowanych sercach zwierzęcych. Zespół pracujący nad robotem w Fundacji czekają teraz kolejne fazy testów i badań, jednak operacje w Centrum Medycyny Doświadczalnej były pierwszym krokiem do wdrożenia urządzenia do zabiegów klinicznych. Polski robot kardiochirurgiczny Robin Heart ma szansę stać się pierwszym poważnym europejskim konkurentem dla amerykańskiego robota da Vinci.

Źródło:

  1. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii; www. frk.pl; 21.01.2009
  2. Czechowicz K; Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem polskiego robota kardiochirurgicznegoNauka w Polsce; Serwis Nauka w Polsce; 21.01.2009; www.naukawpolsce.pap.pl 21.01.2009

 

ISSN 1689-7730