Poznano mechanizm powielania wirusa zapalenia wątroby typu C07.04.2009

autor: Milena Pietrzykowska
słowa kluczowe: wirus, HCV, WZW C

Zespół uczonych z Massachusetts General Hospital opracował nową metodę, za pomocą której stanie się możliwe blokowanie namnażania cząstek wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Co ciekawe, okazało się, że rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie zależne jest nie od wirusowych, ale od ludzkich genów i są one zaangażowane w cykl życiowy HCV - donosi czasopismo naukowe „Cell Host & Microbe”.

Wirusowe zapalanie wątroby typu C ma przewlekłą postać u około 70-80% chorych. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią. Ta choroba może prowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia wątroby, a nawet do rozwoju nowotworu. W początkowej fazie leczenia chorym podaje się przez 6 do 11 miesięcy leki antywirusowe, jednak nie zawsze przynosi to zamierzone efekty i często kończy się niepowodzeniem. Z tego względu uszkodzenie wątroby spowodowane HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby.

Lekarze i naukowcy stale pracują nad nowymi sposobami leczenia HCV. Do tej pory skupiano się na terapiach opartych na hamowaniu enzymów kodowanych przez genom wirusa. Jednak powszechnie wiadomo, że wirusy, aby uniknąć odpowiedzi immunologicznej organizmu gospodarza, często mutują i bardzo szybko powstają szczepy oporne na nowe leki. Dlatego uczeni z Massachusetts postanowili skupić się na zablokowaniu genów gospodarza, które produkują białka potrzebne wirusowi. Autorzy publikacji podczas swoich badań odkryli około 100 ludzkich genów uczestniczących w replikacji wirusa HCV. Wykazali, że zablokowanie aktywności kilku z nich powoduje zahamowanie powielania wirusa w komórkach hodowanych w laboratorium.

W kolejnych etapach badań uczeni planują zbadać mechanizmy, dzięki którym wytypowane geny gospodarza wspomagają replikację wirusa HCV. Jeśli zakończyłoby się to powodzeniem, być może w niedalekiej przyszłości udałoby się stworzyć efektywną terapię, która stałaby się przełomem w leczeniu tej choroby.

Źródło:

  1. Tai AW, Benita Y, Peng LF, Kim SS, Sakamoto N, Xavier RJ, Chung RT; A functional genomic screen identifies cellular cofactors of hepatitis C virus replication; Cell host & microbe; 2009 Mar 19;5(3):298-307. http://www.cell.com/cell-host-microbe/abstract/S1931-3128(09)00061-4

 

 

ISSN 1689-7730