Ślepota barw- czy terapia genowa pomoże nam ją zwalczyć?07.11.2009

autor: Tomasz Woźniak
słowa kluczowe: DNA, genetyka, wzrok, ślepota, daltonizm, terapia genowa

Opsyna jest to białko biorące udział w procesie rozpoznawania kolorów. Samce małpy saimiri (Saimiri sciureus) widzą świat tylko w dwóch kolorach, gdyż w przeciwieństwie do samic posiadają tylko jedną kopię genu opsyny zlokalizowaną na chromosomie X. Układ taki jest bardzo podobny do występującego u mężczyzn- często zdarza się brak receptora barwy czerwonej lub zielonej przez co cierpią oni na ślepotę barw. Dzięki temu podobieństwu małpy saimiri są idealnymi organizmami do badania ślepoty barw.

Profesor Neitz wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Waszyngtonie wstrzyknął wirusy przenoszące gen opsyny za siatkówkę małp. Ta terapia genowa pozwoliła samcom małp nabyć zdolność rozróżniania barw. Weryfikowano to korzystając ze specjalnie przygotowanych testów, w których małpy były nagradzane za wskazanie kolorowych wzorów na szarym tle.

Badania te dają nadzieję osobom chorym na ślepotę barw. Obecnie trwają testy kliniczne podobnych terapii na osobach z silną degeneracją siatkówki. Można więc przypuszczać, że wkrótce ta dolegliwość stanie się w pełni wyleczalna.

Źródło:

Elie Dolgin; Colour blindness corrected by gene therapy; Nature News; 16.09.2009 

ISSN 1689-7730