Bartonella przenoszona przez kleszcze - pierwszy bezpośredni dowód.07.07.2011

autor: Tomasz Woźniak
słowa kluczowe: borelioza, bakteria, bartonelloza

Bartonella spp. jest gram ujemną bakterią wewnątrzkomórkową. Wywołuje ona szereg objawów, do których należą między innymi choroba Carriona, gorączka okopowa, choroba kociego pazura, naczyniakowatość bakteryjna, zespół oczno węzłowy Parinauda, zapalenie wsierdzia, plamica wątroby, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwu wzrokowego i siatkówki, gorączka, zmęczenie oraz symptomy neurologiczne. Bakteria ta jest przenoszona przez takie stawonogi jak pchły, wszy i moskity. Dotychczasowe badania epidemiologiczne (zarówno molekularne jak i serologiczne) sugerowały, że jednym z wektorów przenoszących bakterie bartonelli są kleszcze rodzaju Ixodes. W majowym PLOS Neglected Tropical Diseases opublikowano artykuł, w którym opisany jest pierwszy bezpośredni dowód na to, że kleszcze mogą przenosić bakterie bartonelli.

Badania prowadzone na myszach pokazały, że nimfy kleszcza zainfekowane w stadium larwalnym były zdolne uwalniać Bartonella birtlesii do organizmu myszy i powodować ich infekcję. Dorosłe, zainfekowane kleszcze uwalniały bakterie po upływie 48 godzin, co można tłumaczyć wymaganym czasem reaktywacji, czasem potrzebnym na pożywienie się kleszcza lub stopniowym wzrostem ilości pożywiających się kleszczy. Bakteria potrafi przetrwać okres przeobrażenia kleszcza (zarówno ze stadium larwy do nimfy jak i nimfy do dorosłego osobnika) włączając kilkumiesięczny okres głodu. W przeciwieństwie do innych wektorów, wykazano brak obecności Bartonella birtlesii w jelicie środkowym kleszcza i jego obecność w ślinie, co wskazuje że czynnikiem zakażającym jest w tym przypadku ślina.

Obecnie uważa się, że kleszcze przenoszą przede wszystkim odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Uzyskane wyniki wskazują, że bartonellozę należy włączyć do rozpoznania różnicowego w przypadku ukąszenia przez kleszcza.

Powiązane tematy: O kontrowersjach w boreliozie- rozmowa z lek. med. Piotrem Kurkiewiczem

Literatura:

  1. PLOS Neglected Tropical Diseases; Vector Competence of the Tick Ixodes ricinus for Transmission of Bartonella birtlesii Caroline Reis, Martine Cote, Danielle Le Rhun, Benoit Lecuelle, Michael L. Levin, Muriel Vayssier-Taussat, Sarah I. Bonnet

ISSN 1689-7730