Czym Ty i Twój kot możecie zarazić się w Grecji?14.02.2017


słowa kluczowe:

Naukowcy zbadali cztery populacje kotów na terenie Grecji, aby oszacować występowanie pasożytów i chorób przenoszonych przez różne organizmy, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Okazuje się, że 90% przebadanych czworonogów posiadało co najmniej jedną z kilku chorób. U 24% zwierząt wykryto obecność glisty kociej (Toxocara cati). Mimo, że do zakażeń u ludzi nie dochodzi często, to pasożyt ten może powodować trwałe uszkodzenia w organizmie, zwłaszcza uszkodzenia wątroby i oczu.

Wykryto również szereg innych chorób w tym infekcje przenoszonymi przez komary nicieniami Dirofilaria immitis, Dirofilaria caninum, czy przenoszonym przez muchy tasiemcem psim (Dipylidium caninum). Ponadto wykryto obecność przenoszonej przez pchły ricketsiozy (Rickettsia felis, Rickettsia typhi), odkleszczowej echrlichiozy (Ehrlichia canis) oraz przenoszonej przez muchy piaskowe leiszmaniozy (Leishmania infantum). Na szczególną uwagę zasługuje choroba kociego pazura - bartonelloza wywoływana przez Bartonella henselae, której obecność wykryto u prawie 60% kotów.

Należy pamiętać, że większość z wymienionych chorób nie jest ograniczona do Grecji czy rejonu Morza Śródziemnego i występuje również na terenie Polski, choć częstość występowania poszczególnych patogenów może się różnić.

 

Źródło

  • http://journals.plos.org/plosntds/article?id=10.1371/journal.pntd.0005335

ISSN 1689-7730