Homocysteina a zawał serca u młodych dorosłych.07.01.2013

autor: lek. Sebastian Woźniak
Zakład Immunologii Nowotworów WCO w Poznaniu, Oddział Chemioterapii WCO w Poznaniu
słowa kluczowe:

Zawał serca spowodowany powstawaniem blaszki miażdżycowej u osób przed 40 rokiem życie należy do rzadkości. Jednakże skutki dla dotkniętych nim chorych są na tyle poważne, ze poszukuje się czynników pozwalających przewidzieć ryzyko takiego incydentu.

W literaturze naukowej jest szereg opracowań mówiących o negatywnym wpływie podwyższonego stężenia homocysteiny w surowicy. Naukowcy z Gujarat w Indiach postanowili sprawdzić wpływ poziomu homocysteiny w porównaniu z poziomem cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji HDL i LDL na występowanie zawałów serca u młodych dorosłych. Wyniki badań pokazały, że u osób z podwyższonym poziomem homocysteiny czynniki korzystne rokowniczo, czyli wysoka frakcja cholesterolu HDL i niska frakcja cholesterolu LDL nie mają ochronnego wpływu na tworzenie się blaszki miażdżycowej i występowania niedokrwienia mięśnia sercowego. Okazało się również, że u pacjentów, którzy nie mają podwyższonego poziomu cholesterolu to właśnie homocysteina odpowiada za rozwój miażdżycy i wystąpienie zawału serca.

 

Czym jest homocysteina? To aminokwas naturalnie występujący w przyrodzie i niezbędny dla prawidłowego wytwarzania białek w naszym organizmie. Normalnie zaledwie 1% homocysteiny występuje w surowicy w formie zredukowanej w stanie wolnym. Daje to stężenie 5 – 15 umol/L. Pozostała część homocysteiny występuje w formie utlenionej w połączeniu z białkami osocza. Podwyższony poziom formy zredukowanej powoduje choroby naczyniowe, a w szeregu oddziaływań na naturalne mechanizmy biochemiczne powoduje odkładanie się płytki miażdżycowej.

 

Poza genetycznie uwarunkowanym podwyższonym poziomem tego aminokwasu wiadomo, że poziom homocysteiny rośnie u osób spożywających produkty mleczne, a mających niedobór kwasu foliowego. Być może warto uznać, że kwas foliowy powinny pobierać nie tylko kobiety planujące ciążę…

 

Literatura:

  • Chauhan AP et al. „Evaluation of serum homocysteine as an independent risk factor for myocardial infarction in young patients” National Journal of Medical Research 2012;2(4): 423-426

ISSN 1689-7730