Inhibicja neurotensyny zapobiega tyciu10.07.2016

autor: Małgorzata Szeląg
Zakład Genetyki Molekularnej Człowieka, Wydział Biologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza
słowa kluczowe:

Rozwój nowej terapii przeciwko otyłości, pozwalającej na utrzymanie długotrwałych efektów odchudzania bez skutków ubocznych, jest priorytetem badawczym o zasięgu globalnym. Li, Evans i współpracownicy donoszą w Nature, że inhibicja jelitowego peptydu neurotensyny (NT) zapobiega groźnym skutkom metabolicznym stosowania diety wysokotłuszczowej u myszy.

NT to 13-aminokwasowy peptyd znajdujący się w komórkach enteroendokrynowych jelita cienkiego, w którym jest uwalniana przez spożycie tłuszczu w celu ułatwienia absorpcji kwasu tłuszczowego. Wysoki poziom stabilnego fragmentu prekursora NT – pro-NT został powiązany z podwyższonym ryzykiem cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i śmierci. W przypadku NT, jej rola jako czynnika chorobotwórczego nie została jak dotąd wnikliwie zbadana.

Hamowanie NT przez aktywność SR48692 – selektywnego antagonisty receptora NT (NTR1) zmniejszało wchłanianie kwasu tłuszczowego w jelitach myszy, którym podawano oliwę z oliwek. Dodatkowo leczenie myszy na diecie wysokotłuszczowej poprzez doustne podawanie SR48692 po 13 tygodniach przyczyniło się do spadku masy ciała.

Wreszcie, analiza stężenia pro-NT w osoczu pobranym na czczo od 4632 osób w średnim wieku (z badań populacyjnych dotyczących wpływu „zachodniej diety” na rozwój chorób nowotworowych i układu krążenia) wykazały podwyższony poziom pro-NT u osób otyłych oraz z insulino-opornością. Wyniki te wykazują kluczową role NT w otyłości wywołanej dietą wysokotłuszczową. NT w przyszłości może zostać wykorzystana jako marker prognostyczny w otyłości oraz jako potencjalny cel terapeutyczny w jej leczeniu.

Źródło:

  • Li, J. et al. An obligatory role for neurotensin in high-fat-diet induced obesity. Nature 533, 411–415 (2016)

ISSN 1689-7730