Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez węża10.11.2016

autor: Tomasz Woźniak
słowa kluczowe:

Naukowcy przeanalizowali dostępne dane dotyczące pierwszej pomocy udzielanej w przypadku ukąszenia przez węża. Badania wykazały, że jedynie technika wykorzystująca jednoczesny ucisk i unieruchomienie kończyny (ang. pressure immobilization technique) jest rzeczywiście skuteczna w zapobieganiu rozprzestrzeniania się jadu. Poprawne zastosowanie tej techniki może być jednak trudne w wykonaniu dla nieprzeszkolonych osób. Samo unieruchomienie poszkodowanego też może przynieść pozytywny efekt. Wykorzystanie bandaży wraz z usztywnieniem w postaci łupków okazało się nieskuteczne, skuteczne za to okazało się ciasne przymocowanie opatrunku bezpośrednio w miejscu ukąszenia, pozytywny efekt dało również wykorzystanie łupków oraz gumowej "podkładki". Okazuje się jednak, że skuteczne wykorzystanie techniki ucisku/unieruchomienia z wykorzystaniem bandaży w większości wypadków wymaga wcześniejszego treningu.
    Wykorzystanie opaski uciskowej (wraz z i bez nacięcia) może powodować lokalną opuchliznę i pogłębić lokalne uszkodzenia tkanek przez truciznę, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo konieczności późniejszego przeszczepu skóry. Jednocześnie nie zwiększa ona szansy na przeżycie, uniknięcie uszkodzeń ciała i nie powoduje skrócenia czasu pobytu w szpitalu. Zastosowanie samego nacięcia w miejscu ukąszenia również powoduje lokalną opuchliznę i nie zwiększa szansy na przeżycie lub uniknięcie uszkodzeń ciała, ale może znacząco skrócić czas pobytu w szpitalu. Zastosowanie tzw. kamieni wężowych nie miało żadnego znaczącego wpływu, natomiast w przypadku tradycyjnej medycyny zaobserwowano zwiększone ryzyko śmierci. Pozytywnym efektem było zmniejszenie ilości niezbędnej surowicy po zastosowaniu tego typu środków. Nieskuteczne okazuje się również wysysanie rany.
Wybierając się do Afryki, Australii lub w inne regiony gdzie występują jadowite węże warto pamiętać, że wrazie ukąszenia należy wezwać pomoc, położyć się i jak najmniej ruszać, a jeśli to możliwe to zastosować technikę ucisku/unieruchomienia i oczywiście nie dać się ponownie ukąsić przez węża.

Źródło:

  • http://journals.plos.org/plosntds/article?id=10.1371/journal.pntd.0005079

ISSN 1689-7730