ISSN 1689-7730

Czy azjatyckie zioła wpływają na siłę mięśni?

Tomasz Woźniak
Hylostet IGM

Mangostan właściwy (Garcinia mangostana) oraz Cynamonowiec tamala (Cinnamomum tamala) to zioła znane i wykorzystywane w medycynie i kuchni od lat. Okazuje się, że specjalna mieszanka tych roślin o nazwie GMCT powoduje zarówno wzrost siły mięśniowej jak i objętości samych mięśni.

Badania prowadzono najpierw na myszach a następnie potwierdzone w badaniach na osobach wykonujących ćwiczenia. W teście na pływanie myszy przyjmjące mieszankę pływały dłużej i na większe odległości niż myszy nie przyjmujące mieszanki, jednocześnie zaobserwowanou nich zwiększenie objętości włókien mięśniowych. U ludzi również zaobserwowano istotne zmiany siły mięśni ramion i nóg już po 14 dniach przyjmowania GMCT względem grupy kontrolnej. Jednocześnie w większym stopniu zwiększył się obwód mięśni ramion, zaobserwowano silniejszą zmianę proporcji masy mięśniowej do masy tłuszczowej i wyższy wzrost poziomu testosteronu. Badania krwii oraz moczu nie wykazały żadnych odchyleń od normy, badani nie zgłosili również żadnych innych efektów ubocznych.
Ekstrakty z mangostanu i cynamonowca działają na zasadzie aktywacji syntetazy tlenku azotu (eNOS), która produkuje tlenek azotu - cząsteczkę pełniącą ważne funkcje sygnałowe w komórkach. Tlenek azotu współdziałając z AMPK (Kinaza aktywowana 5'AMP) wpływa na działanie funkcji mitochondriów i zwiększa ekspresję PGC1α, co pozytywnie wpływa na działanie mięśni. Działanie to jest podobne do treningu, po którym również jest aktywowana syntetaza tlenku azotu.

Źródło:

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-018-0257-4