ISSN 1689-7730

Metody zamykania popękanych naczynek – która najlepsza?

Katarzyna Szatkowska
Hylostet IGM

Rozszerzone naczynka krwionośne, zwane potocznie „pajączkami”, stanowią nieestetyczną zmianę skórną, która dotyka bardzo wiele osób (szczególnie pań) w różnym wieku. Za ich powstawanie odpowiedzialne są zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. wysoka i niska temperatura, czy wiatr. Pajączki widoczne są najczęściej na twarzy, jako sieć drobnych czerwonych „żyłek”. Powstają również na nogach, będąc pierwszym objawem niewydolności żył i żylaków. Współczesna kosmetologia oferuje szereg metod pozwalających pozbyć się problemu popękanych naczynek. Czy jednak wszystkie są tak samo skuteczne i bezpieczne?

Zamykanie naczynek metodą IPL i VPL

Jedną z najpopularniejszych metod zamykania naczyń jest metoda IPL (Intense Pulsed Light). Technika ta wykorzystuje wiązkę energii świetlnej, którą niesie głowica urządzenia, często potocznie nazywanego laserem. W istocie nie jest to laser, a lampa ksenonowa. Pod wpływem jej działania zachodzi termoliza hemoglobiny, czyli niszczenie składników czerwonych krwinek poprzez wysoką temperaturę. Światło urządzenia zamienione na energię cieplną prowadzi także do odparowania wody znajdującej się w tkance - ścianki naczynka wysuszają się i obumierają, stając się tym samym niewidoczne. Sam zabieg jest prawie bezbolesny, aczkolwiek poddawana mu skóra pozostaje lekko zaczerwieniona przez kilka dni.
Niestety, jednorazowe wykonanie zabiegu nie gwarantuje pełnego sukcesu. Najczęściej zamykanie naczynek światłem należy powtórzyć kilka razy w odstępach 3-4 tygodniowych.
Naczynia drobne, których nie „złapie” urządzenie IPL usuwa się urządzeniem o takim samym mechanizmie działania, ale emitującym wiązki światła o szerszym spektrum – VPL (Variable Pulsed Light). 
Metody IPL i VPL polecane są jedynie osobom o bardzo jasnej cerze. Światło emitowane przez lampy jest mało specyficzne, przez co wchodzi w reakcję z melaniną - naturalnym barwnikiem skóry. Stąd na skórze o ciemnej karnacji po zabiegu mogą pojawić się przebarwienia.

Laserowe zamykanie naczynek

Problem ten rozwiązuje zastosowanie lasera, czyli również urządzenia wysyłającego wiązkę promieniowania świetlnego, ale o określonej długości fali. Fale te „trafiają” bardziej precyzyjnie, jedynie w samą hemoglobinę, nie powodując rozgrzewania sąsiadujących tkanek. Zabieg laserowego zamykania naczyń jest jednak metodą bardziej kosztowną niż metoda świetlna. Tylko niektóre gabinety kosmetyczne i salony medycyny estetycznej posiadają go w swojej ofercie.
Lasery są dużo droższe w zakupie niż urządzenia IPL/VPL i mają jednocześnie bardziej ograniczone zastosowanie. Do zamykania naczyń, usuwania zmian skórnych i włosów istnieją inne lasery. Natomiast jednym urządzeniem IPL można rozwiązywać wszystkie te problemy. Niestety, często mniej skutecznie.

Przed zabiegiem

W każdym przypadku usuwania naczynek światłem (lampy lub lasera) najlepszą porą na wykonanie zabiegu jest łagodna wiosna lub jesień, gdy skóra nie jest narażona na działanie intensywnych promieni słonecznych lub mrozu. Warto pamiętać, że przez dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy przyjmować leków z kwasem salicylowym (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli np. aspiryna lub tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem). Nie można ponadto stosować peelingów, ani spożywać naparów z ziół fotouczulających, takich jak: dziurawiec, nagietek czy herbata figura.

Elektrokoagulacja

W wielu gabinetach proponuje się paniom także znacznie starszą metodę zamykania naczyń zwaną elektrokoagulacją lub diatermią chirurgiczną. Jej istotę stanowi ścinanie białka (koagulacja = niszczenie) budującego naczynia krwionośne pod wpływem prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, a skórę pozostawia podrażnioną i zaczerwienioną na co najmniej tydzień. W miejscu działania na tkankę elektrody powstają mikrostrupki, które goją się jak „zwykła” rana.

Po zabiegu

Ponieważ każdy zabieg jest w jakimś stopniu inwazyjny dla skóry, po jego wykonaniu bardzo wskazana jest wzmożona pielęgnacja twarzy. Gojąca się skóra chętnie przyjmie intensywnie regenerujące kremy z witaminą C (wzmacnia naczynia krwionośne), witaminą A (wspomaga odbudowę komórek) oraz wysokimi filtrami UVA i UVB (SPF50).

Która metoda najlepsza?

Podejmując decyzję o metodzie usuwania naczynek należy mieć na względzie, że skuteczność metody zależy w dużej mierze od doświadczenia osoby wykonującej zabieg, a także jakości zastosowanego sprzętu. Jako kryterium wyboru nie należy przyjmować wyłącznie ceny. Osoby o skórze wrażliwej, nie powinny oszczędzać stosując najtańszą, ale też najbardziej inwazyjną elektrokoagulację. Z kolei osoby z ciemną karnacją nie powinny decydować się na IPL/VPL. Zdecydowanie najlepszym wyborem w każdym przypadku będzie laser. Jeśli jest zbyt drogi lub niedostępny (np. w małej miejscowości), można rozważyć inne techniki. Jednak absolutnie zawsze należy udać się na konsultację i zabieg do wykwalifikowanego specjalisty, najlepiej lekarza dermatologa. Usuwanie naczyniek jest zabiegiem bezpiecznym, ale zdarzają się powikłania w postaci długotrwałego gojenia, stanów zapalnych, blizn, pozostania „mikrodziurek” w skórze. Dlatego warto „dmuchać na zimne”.

Przeciwskazania

Należy także pamiętać, że każdy może poddać się zabiegowi usuwania popękanych naczynek. Przeciwskazaniem do zabiegów są: ciąża, karmienie piersią, opalenizna, łuszczyca, bielactwo, padaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonności do powstawania bliznowców, a także niewyrównana cukrzyca.