ISSN 1689-7730

Nowe zastosowanie dla leku ziołowego Sochehwan

Tomasz Woźniak
tabletki 1

David Richfield na licencji Creative Commons 3.0, uznanie autorstwa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:FlattenedRoundPills.jpg)

Znajdowanie nowych zastosowań dla istniejących leków pozwala na znaczne ograniczenie czasu i środków finansowych niezbędnych zarówno do odkrycia nowej substancji o właściwościach leczniczych jak i przeprowadzenie badań klinicznych. Z tego powodu podejście to od kilku lat jest coraz szerzej stosowane. Okazuje się jednak, że znajdowanie nowych zastosowań nie dotyczy jedynie wybranych związków chemicznych, ale może również dotyczyć mieszanin wywodzących się z tzw. medycyny naturalnej. W nowym numerze Scientific Reports ukazała się publikacja, w której autorzy udowodnili, że znany lek ziołowy Sochehwan można wykorzystać w celu leczenia zespołu metabolomicznego. W skład tego leku wchodzą trzy podstawowe zioła: Wilec (Pharbitis Choisy), Zębowiór chiński (Trogopterus xanthipes) i Cibora orzechowa (Cyperus rotundus L.) i służy on do zwalczania takich dolegliwości jak ból brzucha, niestrawność czy wzdęcia. Z kolei zespół metaboliczny obejmuje szereg nieprawidłowości metabolicznych włączając otyłość brzuszną, nadciśnienie, insulinooporność, cukrzycę i nieprawidłową zawartość lipidów we krwi. Sochehwan reguluje metabolizm glukozy, chroni wątrobę i zapobiega gromadzeniu w niej tłuszczu. Co ważne podczas badań wykazano całkowity brak cytotoksyczności w przypadku stężeń dochodzących do 50 μg/ml.

Źródło

  • Drug repurposing in alternative medicine: herbal digestive Sochehwan exerts multifaceted effects against metabolic syndrome. Dong-Woo Lim, Hyuck Kim, Young-Mi Kim, Young-Won Chin, Won-Hwan Park, Jai-Eun Kim Scientific reports 9(1) DOI: 10.1038/s41598-019-45099-x DATE: 21-6-2019 EPUB: 21-6-2019 [PubMed]