ISSN 1689-7730

Nowy lek w leczeniu cukrzycy typu drugiego

lek. Sebastian Woźniak1
  1. Zakład Immunologii Nowotworów WCO w Poznaniu, Oddział Chemioterapii WCO w Poznaniu,,,
Hylostet IGM

Victoza (liraglutide) jest długo działającym analogiem GLP-1 (ang. glucose– lowering peptide-1, peptyd obniżający poziom glukozy-1) stworzonym przez firmę Novo Nordisk. W chwili obecnej lek ten jest zarejestrowany w krajach Unii Europejskiej i oczekuje na rejestracje przez FDA w Stanach Zjednoczonych. O jego wyjątkowości decyduje unikalny sposób działania leku, jak również sposób jego podawania – raz w tygodniu. Tym samym stał się poważną konkurencja dla wyprodukowanego przez Amelin, Eli Lilly i Alkermes leku Byetta – syntetycznej cząsteczki naśladującej działanie GLP-1, która jednak musi być podawana dwa razy dziennie. Jeżeli doda się do tego informację, że rynek leków stosowanych w cukrzycy typu 2 wart był w 2008 roku 15 miliardów dolarów, a do 2013 roku może osiągnąć wartość 22 miliardów dolarów – gra toczy się nie tylko o dobro pacjenta, ale również o naprawdę duże pieniądze.
Victoza – rekombinowana cząsteczka GLP-1 jest ważną alternatywą dla insulinoterapii, ponieważ działa na zupełnie innym szlaku metabolicznym (niż insulina) pozwalając obniżyć poziom glukozy we krwi. U zdrowego człowieka GLP-1 jest wydzielany przez komórki L jelita zaraz po posiłku i działa na kilka szlaków, obniżając poziom cukru. Podobnie działa omawiany analog. Spowalnia opróżnianie żołądka, blokuje nieprawidłowe uwalnianie glukagonu, zwiększa wrażliwość na insulinę tkanek obwodowych i redukuje apetyt prawdopodobnie przez działanie na podwzgórze. Co ważniejsze – stymuluje uwalnianie insuliny tylko w obecności podwyższonego stężenia glukozy, czym różni się od pozostałych leków stosowanych w cukrzycy typu 2. Tłumaczy to dlaczego nie powoduje skutków ubocznych w postaci hipoglikemii.
W toku prac badawczych jest już przynajmniej 5 różnych substancji wykorzystujących ten sam mechanizm działania. Oznacza to, że w ciągu kilku najbliższych lat pacjenci będą świadkami wojny między kilkoma farmaceutycznymi gigantami. A stawką będą ogromne pieniądze i… nasze zdrowie.

Źródło:

  1. May M „Novo awaits greek light for diabetes drug”  Nature Biotechnology, vol. 27 Nr. 8 August 2009; 682-685.