ISSN 1689-7730

Pertuzumab w leczeniu raka piersi – czy stać nas na rewolucję w leczeniu?

lek. Sebastian Woźniak1
  1. Zakład Immunologii Nowotworów, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu; Oddział Onkologii Klinicznej, Centrum Medyczne „Małgorzata” w Śremie
Hylostet IGM

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. Jest leczony operacyjnie gdy zmiany są ograniczone tylko do piersi. W chwili gdy pojawią się przerzuty odległe konieczne jest zastosowanie chemioterapii. Rewolucją w leczeniu raka piersi było odkrycie występowania na komórkach nowotworowych receptora HER2, a konkretnie faktu, że w niektórych przypadkach występuje jego nadmiar – nadekspresja. Pozwoliło to stworzyć przeciwciało skierowane przeciwko temu receptorowi – trastuzumab (Herceptyna) i w efekcie poprawiło wyniki leczenia. Chore z rozsianym rakiem piersi do tej pory mogły liczyć tylko na chemioterapię i herceptynę. Zmieniło się to po ogłoszeniu na kongresie ESMO (European Society for Medical Oncology) w październiku tego roku  wyników badania CLEOPATRA. Okazało się, że dodanie do chemioterapii i herceptyny pertuzumabu mediana przeżycia całkowitego wydłużyła się o 15,7 miesiąca w porównaniu do leczenia bez pertuzumabu. Pertuzumab jest kolejnym przeciwciałem skierowanym przeciwko receptorowi HER2, jednakże przyłączającym się do niego w innym miejscu niż herceptyna.
Ogłoszenie tych wyników spotkało się z żywą reakcją mediów i środowiska chorych nowotworowych w naszym kraju. Lekarze onkolodzy są zgodni – dodanie pertuzumabu do leczenia opartego na herceptynie i chemioterapii u chorych na rozsianego raka piersi z nadekspresja HER2 powinno stać się standardem. I niewątpliwie na świecie tak się stanie. Jednakże polskie władze uznały lek za zbyt drogi. Perjeta (bo tak brzmi nazwa handlowa pertuzumabu) jest już zarejestrowana w Unii Europejskiej od maja 2013 roku. Ma tez pozytywną opinię ATOM (Agencja Oceny Technologii Medycznych) od czerwca 2014 roku. Ale jedna fiolka leku kosztuje ponad 20 tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia odmówiło finansowania leczenia Perjetą.

Wydłużenie przeżycia o prawie 16 miesięcy jest w onkologii prawdziwą rewolucją. Jak dotąd wydłużenie przeżycia o miesiąc uznawane było za bardzo dobry wynik. Lekarze są zobowiązani ustawowo do leczenia zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną. Pozostaje pytanie czy politycy mogą im to uniemożliwiać?

 

Źródło:

  • Swain S et al. „Final overall survival (OS) analysis from the CLEOPATRA study of first-line (1L) pertuzumab (Ptz), trastuzumab (T), and docetaxel (D) in patients (pts) with HER2-positive metastatic breast cancer (MBC)” European Society for Medical Oncology 02.10.2014