ISSN 1689-7730

W poszukiwaniu leku przeciw <i>Candida auris</i>

Tomasz Woźniak
tabletki 1

David Richfield na licencji Creative Commons 3.0, uznanie autorstwa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:FlattenedRoundPills.jpg)

Zakażenia patogennym grzybem Candida auris budzą duże obawy specjalistów. Patogen ten wyizolowano w 2009 roku, jednak niedawno zidentyfikowano szczepy tego grzyba, które są oporne na powszechnie stosowane leki przeciwgrzybicze, włączając flukonazol, echinokandyny oraz amfoteracynę. Co więcej do zakażeń międzyludzkich dochodzi stosunkowo szybko, w związku z czym bardzo trudno jest usunąć źródło infekcji ze szpitali. Z tego względu naukowcy zaczęli szukać innych leków zdolnych do walki z infekcją Candida auris. Znaleziono 27 leków, które inhibują wzrost grzyba, a wśród nich 7 o właściwościach grzybobójczych. Należą do nich trifluoperazyna, suloctidyl, cyklopirox, ebselen, tamoxifen, thiethylperazyna oraz pyrvinium. Spośród nich ebselen to środek poddawany obecnie próbom klinicznym, który wykazywał dziesięciokrotnie silniejsze działanie niż flukonazol. Wiele z tych leków może być wykorzystywanych do walki nie tylko z Candida auris, ale również z innymi gatunkami Candida. Ponadto odkryto, że kombinacje suloctidyl z voriconazolem oraz ebselen z anidulafunginą mają działanie synergistyczne.

Źródło

  • Identification of Off-Patent Compounds That Present Antifungal Activity Against the Emerging Fungal Pathogen Candida auris.